آوازک

به سوی حقیقت

نیاز نیست دنبال روشنائیِ حقیقت باشی، فقط کافیه از تاریکیِ جهل دربیای تا روشنائیِ حقیقت خودشو بهت نشون بده

به سوی حقیقت

نیاز نیست دنبال روشنائیِ حقیقت باشی، فقط کافیه از تاریکیِ جهل دربیای تا روشنائیِ حقیقت خودشو بهت نشون بده

وصیت ابوذر(ره) به امیرالمؤمنین حقیقی

ashk | سه شنبه, ۱۰ مهر ۱۳۹۷، ۰۸:۲۷ ب.ظ | ۰ نظر

ابان از سلیم نقل می کند که گفت: در زمان خلافت عمر(خلیفه دوم) به ملاقات ابوذر که بیمار شده بود رفتم، عمر نیز به عیادت او آمد در حالی که امیرالمؤمنین علی ع و سلمان و مقداد نیز آنجا بودند، در این هنگام ابوذر به حضرت على ع وصیت کرد و آن را نوشت و بر آن شاهد گرفت. وقتی عمر از خانه بیرون رفت، مردی از خویشان ابوذر که پسر عموی او و از طایفه بنی غفار بود گفت: چه چیز مانع از این شد که به امیرالمؤمنین عمر وصیت کنی؟

ابوذر گفت: من به امیرالمؤمنین حقیقی وصیت کردم. ما هشتاد مرد از عرب و چهل مرد از عجم بودیم که رسول خدا ص دستور داد به عنوان امیرالمؤمنین بر حضرت على ع سلام نمودیم، در میان ما این مردی که برخاست و رفت(یعنی عمر) و تو او را امیرالمؤمنین خواندی نیز حضور داشت. هیچ کس از عرب و عجم در این مورد به رسول خدا ص اعتراض نکرد، مگر همین مرد و رفیق حقیرش که او را جانشین خود قرار داد. آن دو به رسول خدا ص گفتند: آیا این حقّی از جانب خدا و رسول اوست؟

پیامبر اکرم ص در جواب فرمودند: به خدا سوگند آری، این حقّی از جانب خدا و رسول اوست، خداوند مرا به این کار امر فرمود، من هم به شما امر کردم.

سلیم می گوید: گفتم: ای أبا الحسن و تو ای سلمان و توای مقداد آیا آنچه را که ابوذر گفت شما تأیید می کنید؟

آنها گفتند: آری، ابوذر راست گفت.

گفتم: چهار نفر عادل اند که اگر یکی از آنها نیز این حدیث را برایم می گفت در درستی گفتار او شک نمی کردم، ولی چهارتای شما برای نفس و بصیرت من یقین آورترید، سپس گفتم: خداوند امورت را اصلاح کند، آیا آن هشتاد نفر را برایم نام می بری؟ سلمان تک تک آنها را برایم نام برد. حضرت علی ع و ابوذر و مقداد هم گفتند: سلمان راست گفت، رحمت و مغفرت خداوند بر آنان باد.

کسانی که سلمان نام برد اینان بودند: ابوبکر و عمر و ابوعبیدة و معاذ و سالم و پنج نفر اصحاب شورا[1] و پنج نفر اصحاب صحیفه[2] و عمار بن یاسر و سعد بن عبادة و باقی ماندگان اصحاب عقبه[3] و أبیّ بن کعب و ابوذر و مقداد و بقیه که قسمت اعظم و بیشترشان از اهل بدر بودند و نیز بزرگانی از انصار که هیثم بن تیهان و خالد بن زید و ابوایوب و أسید بن خضیر و بشیر بن سعد هم در میان آنان بودند.

سلیم می گوید: گمان می کنم من با همه آنها ملاقات کردم و در خلوت از تک تک آنها در این مورد سؤال کردم، برخی از آنها سکوت کردند و در جوابم چیزی نگفتند و آن را کتمان نمودند، برخی دیگر این حدیث را برایم نقل کرده و بعد از آن گفتند: فتنه ای به ما برخورد کرد که جلوی قلب ها و گوش ها و چشم های ما را گرفت و آن هنگامی بود که ابوبکر ادعا کرد رسول خدا ص بعد از آن (یعنی بعد از بیان فضائل و حقانیت اهل بیت برای خلافت) فرموده است: ما اهل بیتی هستیم که خداوند ما را گرامی داشته و آخرت را به جای دنیا برای ما برگزیده است، و خداوند إبا کرد از اینکه نبوّت و خلافت را برای ما اهل بیت جمع کند.[4]

ابوبکر هنگامی که حضرت علی ع را برای بیعت آورده بود به این حدیث بر ضدّ آن حضرت ع احتجاج کرد و چهار نفر که در نزد ما از نیکان بودند و اتهامی بر آنان وارد نبود، قول او را تصدیق کرده و بر آن شهادت دادند، یعنی ابو عبیدة، سالم، عمر و معاذ و ما گمان کردیم که آنها راست می گویند.

حضرت على ع پس از آنکه به اجبار بیعت نمود، به ما خبر داد از آنچه که گفته رسول خدا ص بوده است که فرموده بود آن پنج نفر صحیفه ای در بین خود نوشته اند و با هم عهد بسته اند و در کنار کعبه هم پیمان شده اند که اگر محمد ص بمیرد و یا کشته شود بر ضدّ على ع قیام نمایند و خلافت را از دست او بیرون بیاورند.

چهار نفر یعنی سلمان و ابوذر و مقداد و زبیر نیز به نفع او(حضرت علی ع) شهادت دادند، البته آنها بعد از اینکه بیعت ملعون و گمراه کننده ابوبکر بر گردن ما واجب شده بود (یعنی پس از بیعت) چنین شهادت دادند و ما می دانستیم که حضرت علی ع هرگز حدیثی به دروغ از رسول خدا ص نقل نمی کند که نیکان اصحاب محمد ص بر آن شهادت دهند.

سلیم گفت: اکثر کسانی که این سخن را گفتند اضافه کردند که: ما بعد از این جریان در این مورد خوب فکر کردیم و سخن رسول خدا ص را که از آن حضرت ع شنیده بودیم به یاد آوردیم که فرموده بود: خداوند چهار نفر از اصحاب مرا دوست می دارد و به من هم امر فرموده که آنان را دوست بدارم و بهشت مشتاق آنان است.

ما عرض کردیم: آنان چه کسانی هستند یا رسول الله ص؟

حضرت ص فرمودند: برادرم و وزیر و جانشینم و خلیفه من در امتم و ولیّ هر بندۂ مؤمنی بعد از من علی بن ابیطالب ع و سلمان فارسی و ابوذر و مقداد ابن اسود (در روایتی چنین آمده است: حضرت ص فرمودند: بدانید که على ع از آنان است و پس از او ابوذر و مقداد و سلمان هستند). ما از خدا طلب بخشش می کنیم و به سوی او توبه می نماییم از اعمالی که مرتکب شده ایم و بدعتی که در دین او قرار داده ایم.

ما از رسول خدا ص سخنی شنیده بودیم که تأویل و تفسیر آن را تا این اواخر نمی دانستیم، آن حضرت ص فرموده بود: اقوامی از اصحاب من که در نزد من دارای شأن و منزلتی بوده اند در کنار حوض بر من وارد می شوند تا اینکه در جایگاه های خود می ایستند، در این هنگام آنان را می گیرند و از من دور می کنند و به سمت چپ می­برند و من می گویم: خدایا، اصحابم، اصحابم، به من می گویند: نمی دانی که بعد از تو چه کرده اند، آنان از زمانی که ترکشان کرده ای پیوسته مرتد شده و به صورت قهقرایی به عقب برگشتند.

به جان خود سوگند می خوریم که اگر این را زمانی که رسول خدا ص از دنیا رفت می فهمیدیم حکومت و خلافت را به حضرت علی ع تقدیم می کردیم و از آن حضرت ع اطاعت و تبعیت کرده و با او بیعت می نمودیم، او نیز ما را ارشاد می کرد و هدایت می نمود و موفق می گرداند. ولی خداوند، اختلاف و تفرقه و بلا را مقدّر نموده بود و چاره ای نبود جز اینکه آنچه خدا می دانست و مقدر کرده و حکم نموده بود انجام پذیرد.

 


[1] - پنج نفر اصحاب شورا غیر از حضرت علی(ع) که ششمین نفر آنان بود، عبارتند از: عثمان، طلحه، زبیر، عبدالرحمن بن عوف و سعد بن أبی وقّاص

[2] - اصحاب صحیفه عبارتند از: ابوبکر، عمر، عثمان، معاذ بن جبل و سالم مولى حذیفه ( که البته این قسمت از روایت موجب تکرار نام برخی از افراد شده، لذا احتمال دارد این قسمت یا جزء روایت نباشد و یا در توصیف این افراد آمده باشد).

[3] - اصحاب عقبه دوازده نفر بودند که در حجة الوداع قصد ترور پیامبراکرم(ص) را داشتند که عبارتند از: ابوبکر، عمر، عثمان، ابوعبیده جرّاح، معاذبن جبل، سالم مولی ابی حذیفه، عبدالرحمن بن عوف، سعد بن ابی وقّاص، طلحه، زبیر، معاویه، عمروعاص

[4] - روایتی که به دروغ به پیامبراکرم(ص) نسبت دادند تا خلافت را غصب کنند.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی